Saturday, September 17, 2016

Recenzija: "Intenso" A5200 eksterna baterija



U svijetu "pametnih" telefona, tableta i Pokémona, nezamislivo je izaći iz kuće bez dodatne "džepne" energije, bez malo dodatnog soka što bi rekli Ameri - uvijek nam treba baš tih 10-20% snage više, uvijek smo pred kraj dana u panici jer ostajemo na samoj niti egzistencije, jer bez aktivnog uređaja koji nam dozvoljava da živimo naš virtualni život - slabo da možemo živjeti i ovaj "realni". Kod nas je još i dobro, ja se tek odnedavno osjećam tehnološki napredno (odnosno naprednije) otkako mogu koristiti 3G bez puno razmišljanja - mislim, nije da sam škrt, ali za reklamu koja kaže "idemo prvi - dajemo više" ne možeš a da ne crkneš od šege koliko je lažna - morao si žiranta tražiti da pogledaš YouTube video preko mobilne mreže. Nije ni sada neko veselje, ali barem na nešto liči. No o napretku mobilne tehnologije i sveprisutnom monopolu "u nas" ćemo drugi put, poenta priče o 3G mreži je ta da otkako smo slobodniji da istu koristimo češće, uz dodatak upaljenog GPS-a i maksimalnog nivoa osvjetljenja ekrana, osjetno nam je "opao" život baterija naših pametnih ljubimaca i stvara se sve veća potreba za dodatnom moći. Izbor je velik, na svakom koraku možete naći ponude za raznorazne eksterne baterije, oklope, odnosno maske sa rezervnom strujom, skuplje, jeftinije, lijepe i ružne, međutim nemamo svi istu potrebu i za one koji se ne razumiju, jako je teško znati šta je dobro za kupiti, pa se ide logikom skuplje je bolje (ili ljepše je bolje), što naravno nikad nije apsolutna istina. Do sada smo svi upoznati sa terminima "kapacitet" i "USB", ali često su raja zbunjena kada dodamo jedinicu iza tog kapaciteta ili neki od prefiksa dotičnog USB-a - šta to sve znači, šta može podnijeti moj uređaj, imam iPhone i kod njih je vazda neka skupa maksuzija potrebna - mora li to tako biti i slična pitanja su nešto što ide pod ruku sa izborom punjača i svih vrsta baterija, najčešće za naše pametne ljubimce koji su nam nakon naše pameti prvo što mora biti uvijek "uključeno" i spremno za akciju.



Cilj ovog posta nije lekcija iz fizike o struji i pojmovima vezanim za istu, ali ćemo neke osnovne koristiti jer su nam potrebni za pojašnjenje pravog cilja ovog posta, a to je kratka recenzija o možda optimalnom rješenju za "srednje" korisnike, hajmo ih tako nazvati, to ste svi vi skupa sa mnom koji svoje mobilne uređaje koristite za normalnu-do-malo-agresivniju-upotrebu, dakle konzumiranje multimedije, društvene mreže, telefoniranje i "porukanje" (što ovih dana isto ne može bez internet veze, jer ko je vidio koristiti taj starinski SMS ili ne daj bože -telefon-, kad imamo Viber, WhatsApp i Facebook messenger), te pokoju igricu ala famozni Pokémoni i naravno - bespotrebno često korištenje kamere. Pretpostavljam da bi onda totalno agresivno korištenje bilo samo ono kada uz sve navedeno igrate i neke "opasnije" igrice ala Call of Duty ili Infinity Blade III. Uglavnom, ono što nas zanima je kakva nam to eksterna baterija treba koja nas neće previše udariti po novčaniku, koja je portabilna, dakle lagana, čvrsto napravljena i jednostavna za nositi u torbi ili džepu. Da imamo jednostavniji pristup Amazon-u ovo bi svima bilo puno lakše, ali ono što se nudi u našim radnjama u BiH nije puno, pogotovo kada se radi o kineskim proizvodima, koji se na prvu i ne čine loši, ali vrijeme pokaže da se investicija u iste nije isplatila. Imao sam priliku igrati se sa nekoliko varijanti eksternih baterija, bilo da su "standardne" ili one u vidu oklopa, odnosno maske za mobitel i vagajući između cijene, kvalitete izrade, kapaciteta i trajnosti, ona koja je postala i ostala moj vjerni drug je baterija marke INTENSO, kapaciteta 5200 mAh i definitivno je biram kao preporuku za sve vas, kako rekosmo, "normalne" korisnike svojih pametnih uređaja, koji su najčešće, naravno, mobilni telefoni.


Dakle, radi se o njemačkoj proizvodnji, vrlo čvrste vanjštine, relativno elegantnog izgleda (nije najljepša na svijetu, ali je daleko od najružnije), radi tačno ono za šta je napravljena i nakon više od godinu dana svakodnevnog korištenja još uvijek je kao i prvog dana - što fizički, što kapacitetom - nisam osjetio da je bilo kako oslabila. Baterija dolazi u nekoliko boja, ova koju ja imam je metallic plava - iako je to najmanje bitna stvar pri izboru tehnike, ipak je dobro znati da postoje opcije - neki vole biti stajliš u svemu, što da ne! Uz bateriju dobijete USB na mikro-USB kabl, te priručnik za njeno korištenje. Metalno kućište krasi samo logo kompanije, dok na plastičnim stranama nalazimo - na jednoj tehničku specifikaciju baterije, a na drugoj mikro-USB i USB portove, te signalne lampice koje prikazuju trenutni kapacitet, odnosno koliko snage je u bateriji ostalo - važan detalj koji ne nalazimo na baš svakoj eksternoj bateriji, a trebao bi biti neki standard - i naravno tu je ON/OFF dugme, ili bolje reći taster, koji istovremeno služi i za provjeru kapaciteta kroz, kada se pritisne, osvijetljenost spomenutih lampica.



Ne sjećam se koliko, ali definitivno je baterija bila barem malo napunjena kada sam je tek otvorio iz pakovanja - ali kao i svaki tek kupljeni uređaj sa integrisanom baterijom - najbolje ga je odmah na početku maksimalno napuniti. Za punjenje ove baterije potrebno je tek nekoliko sati, međutim ja prakticiram punjenje preko noći - baterijama ovog tipa većinom ne škodi "prepunjavanje" (ovaj model zvanično ima zaštitu od istoga),  da sada ne ulazimo u detalje zašto i koji je to tip baterija - ova je definitivno testirana i sigurna, ne trebate razmišljati o ostavljanju iste na malo dužem punjenu, dok god su uvjeti optimalni (sobna temperatura, suha okolina i "zdrava" utičnica, odnosno adapter). Kada je baterija potpuno napunjena, sve četiri lampice će konstantno svijetliti - inače, dok se baterija puni progres možete pratiti na osnovu broja lampica koje su upaljene. Isto ćete tako znati i nakon korištenja koliko je još "soka" u bateriji ostalo - što više lampica gori, to je baterija punija.


Za priču o količini  i brzini punjenja moramo uzeti neki uređaj za primjer - ja sam ovu bateriju testirao koristeći iPhone 6S. Dakle, kako sam već naveo, baterija je kapaciteta 5200 mAh, a iPhone 6S ima kapacitet baterije od 1715 mAh - to u prijevodu najčešće znači, da ne bi ulazili previše u matematiku, gubitke, procente i druge detalje, pričat ćemo "labavije", sjetite se, nismo geek-ovi, nego smo normala :p - dakle to u ovom našem slučaju znači da ova eksterna baterija može do kraja napuniti iPhone 6S sigurnih 2 puta, a teoretski bi mogla i još malo više, ali pošto nam to nije toliko potrebno za ovu recenziju - ostat ćemo pri ovoj jednostavnijoj cifri. Dakle, opet napominjem, labavo uzimamo sve faktore i pričamo o optimalnom korištenju, odnosno o optimalnim uvjetima - matematika je jednostavna, dijelite kapacitet baterije sa kapacitetom uređaja i otprilike znate koliko ciklusa punjenja imate na raspolaganju. U ovom slučaju, meni je i više nego dovoljno imati duplu rezervnu snagu, još uvijek me ista nije iznevjerila niti mi je trebalo više energije, naprotiv, jedno njeno punjenje mi traje nekoliko dana, pošto nikada ne "iscijedim" mobitel do kraja, eksternu bateriju više koristim kao kraću nadopunu, "osvježenje" baterije mobitela i naravno, sve se ove cifre odnose u slučaju da mobitel ne koristite dok ga punite. Njegovo korištenje tijekom punjenja nije zabranjeno, ali je naravno onda matematička priča malo drugačija.


Svaka baterija se zagrijava prilikom punjenja, tako i ova, te vas to ne treba zabrinjavati, sve dok su uvjeti prostora i način na koji se ista puni optimalni. Ovaj model Intenso baterije punite spajanjem mikro-USB kabla u njen INPUT ulaz, dok klasični USB kraj spajate sa USB-om na vašem laptopu/računaru, odnosno sa vašim USB adapterom ako ga imate. Univerzalni adapter možete nabaviti u skoro svakoj prodavnici sa tehnikom, bitno je samo da kupite onaj sa vama odgovarajućim karakteristikama - potražite specifikacije vašeg uređaja da bi bili sigurni - neki standard ovih današnjih mobilnih uređaja, odnosno specifikacije punjača s kojim ćete rijetko pogriješiti su napon od 5V (Volti) DC (Direct Current - Istosmjerna struja) i snaga 1A (Amper). Mnogi uređaji podržavaju snagu od 2A, ali to nije nužno potrebno kada pričamo o portabilnim baterijama i dopunjavanju naših telefona. Ono što vas zanima je to da danas, uz izuzetke naravno, imamo 3 osnovna nivoa punjenja uređaja putem USB kabla: 500mA, 1000mA i 2000mA. Većina laptopa/računara ima USB portove koji daju 500mA (USB2.0) i zato ćete prilikom punjenja bilo kojeg uređaja putem laptopa/računara primijetiti da ono traje dosta duže nego kada isti uređaj punite preko adaptera kroz standardnu utičnicu. USB3.0 nudi do 900mA i to je već prihvatljivije. Ove mili-ampere, odnosno ampere slobodno gledajte ovako: što je veći broj, to je brže punjenje. Ali imajte na umu da ne podržavaju svi uređaji "brzo punjenje" i da može doći do pregrijavanja i eventualnog kvara ukoliko ne koristite ispravan adapter - tako da je najbolje koristiti originalne, za taj uređaj predviđene adaptere i kablove, a ako ste primorani nabaviti neki od univerzalnih, tražite isti po specifikacijama vašeg uređaja (ili ako ste u Sarajevu, zaputite se sa spravom u Electronic Centar u Titovoj ili na Marindvoru, tamo radi super ekipa koja se itekako razumije u sve vezano za elektroniku i rado će vam pomoći, a i kod njih se može kupiti uvijek kvalitetna oprema, pa i adapteri o kojima pričamo - i ne, nisu mi platili da ovo kažem :)

  NIJE LOŠE ZNATI  

A = Amper = osnovna jedinica za jačinu električne struje
mA = mili-Amper = 1/1000 Ampera

mAh = mili-Amper-sat = Npr. 1000mAh baterija može davati 1A kroz 1 sat (ili 500mA kroz 2 sata itd.)

Dakle ova Intenso baterija može davati 5,2A kroz 1 sat, odnosno 2,6A kroz 2 sata ili 1,7A kroz 3 sata itd.


Specifikacije ove baterije kažu da se koristi punjač 5V DC max. 1A, dakle slobodno mogu koristiti originalni iPhone punjač koji već imam da bih je napunio, ali već imam od ranije univerzalni punjač istih specifikacija koji možete vidjeti na slikama. Inače, ovi adapteri se kreću u cjenovnom rangu između 10 i 15 KM.


Svoj uređaj punite tako što spajate klasični kraj USB kabla u bateriju, a drugi kraj u vaš uređaj, gdje za većinu Android korisnika taj kraj znači mikro-USB, dok iOS uređaji novijih generacija imaju tzv. lightning port. Baterija se ne grije dok ona puni, tako da ste sigurni sakriti je u torbu ili je nositi u džepu. Njene dimenzije su 8,4 x 4 x 2 cm (DxŠxV).




I za kraj, ono glavno - cijena.
Ovaj model baterije košta 35,- KM i u Sarajevu je možete pronaći u radnjama poput IMTEC-a, InPoint-a ili ES Tech mobitel shop-a (ne trebate ići dalje od tržnih centara ALTA, BBI ili SCC). Moguće da je konkretno ovaj model već lagano označen kao "stari", ali očekujem da je nivo izrade, odnosno kvalitete novijih u najmanju ruku isti, ako ne i bolji.


  SPECIFIKACIJE  

Kapacitet: 5200 mAh / Tip baterije: Punjiva li-ion baterija / Boja: Crna | Bijela | Plava | CrvenaIzlaz: USB A 5.0V - 1.0A / Ulaz: mikro-USB 5.0V - max. 1.0A / Indikator punjenja: Plave LED lampice / Karakteristike: Prenaponska zaštita | zaštita od pražnjenja | zaštita od prepunjavanja | osigurač uslijed kratkog spoja / Šta dođe u pakovanju: Baterija + USB A/mikro-USB kabl




U svakom slučaju, INTENSO A5200 Powerbank vrijedi velike s mlijekom u finoj šolji s čašom vode, uz solidan Wi-Fi :)



Podijeli na:

0 Comments:

Ostavi komentar